Choinka – dekoracje świąteczne

Choinka! A właściwie to dwie.. czyli dekorowania domu na Święta Bożego Narodzenia ciąg dalszy!

Nie mogę uwierzyć, że Święta Bożego Narodzenia już za tydzień! Mam nadzieję, że chociaż w tym roku pogoda nas rozpieści i na Święta zafunduje nam nieco mrozu i śniegu. Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam kiedy w Wigilijną Noc wypatrując Pierwszej Gwiazdki mogę przy okazji popatrzeć na spadające płatki śniegu, które okrywają białym puchem krzewy, drzewa i dachy domów. Wtedy jest jakoś tak bardziej magicznie…

Żeby chociaż trochę tej magii przed Świętami przywołać zapraszam na wpis dotyczący dekoracji bożonarodzeniowej choinki. Jak głosi tradycja choinka powinna być ubierana dopiero 24 grudnia czyli dokładnie w Wigilijną Noc. Do tej pory w moim rodzinnym domu tradycja ta była co roku kultywowana, nie mniej jednak w tym roku wygrała pragmatyka. Żeby zdążyć ze wszystkimi świątecznymi przygotowaniami, choinka musiała zostać ubrana dużo wcześniej. Ma to swoje plusy bo możemy się nią cieszyć już teraz 🙂 Zanim jednak przejdziemy do tej wizualnej części, kilka słów o tym skąd właściwie wzięła się tradycja ubierania choinki?

Skąd wzięła się tradycja?

Bo przecież choinkę ubieramy… od zawsze? Jako, że przy przygotowywaniu tego wpisu zaświtała mi w głowie ta wątpliwość, postanowiłam to sprawdzić. Otóż jak się okazuje do Polski zwyczaj ubierania choinek przywędrował relatywnie późno, bowiem dopiero na przełomie XIX i XX wieku (a na polską wieś dopiero w okresie międzywojennym!). Pierwotnie zwyczaj ubierania choinki był traktowany jako pogański i nie był przez Kościół pochwalany. Z biegiem czasu to się jednak zmieniło i samo ubieranie choinki nabrało zupełnie innego znaczenia.

Symbolika

Choinka miała symbolizować rajskie drzewo – źródło życia. Nawet ozdoby na niej wieszane miały symboliczne znaczenie. Przykładowo jabłka (moja Mama opowiadała mi kiedyś, że jak była małą dziewczynką to na choince w rodzinnym domu bardzo często wieszało się jabłka) miały symbolizować zdrowie i urodę, łańcuchy oznaczały zniewolenie grzechem, a uwielbiane przez wszystkich światełka choinkowe miały odstraszać złe moce.

Dziś mam wrażenie, że ubieranie choinek dopracowaliśmy do perfekcji. Do wyboru mamy choinki zarówno sztuczne jak i żywe, w tradycyjnym zielonym kolorze, a także w innych barwach. Na przykład białej, lub… różowej (podobno hit tego roku). Nie wdając się w dyskusję o gustach, słowem do wyboru do koloru. Na choinkach wieszamy przeróżne ozdoby, nieraz będące małymi dziełami sztuki. Łańcuchy, światełka, cukierki, wszystko co tylko sobie zamarzymy. Każda jest inna, każda wyjątkowa.

Zapraszam więc do obejrzenia migawek moich dwóch wyjątkowych choinek. Bo po co się ograniczać? 🙂

W moim rodzinnym domu choinka zawsze musiała być KOLOROWA. Im więcej koloru tym lepiej 🙂 Dla mnie jest wyjątkowa, bowiem przypomina mi czasy beztroskiego dzieciństwa. Jest też wyjątkowa pod tym względem, że co roku wieszam na niej bombki należące do mojej babci. Bombki te nie są idealne, w wielu miejscach nadgryzione zębem czasu (w końcu mają jakieś 60 lat – nie ma się im co dziwić) ale przypominają o tych, których już z nami nie ma. A to, że jest sztuczna? Cóż, fakt – jest. Ale czy ujmuje jej to wyjątkowości?

Z kolei choinka w naszym mieszkaniu wygląda zupełnie inaczej, bowiem jest żywa, dwukolorowa a jej historia dopiero się pisze. Jest wyjątkowa, bo jest nasza wspólna, a o to przecież koniec końców chodzi – o symbol i przeżywanie wspólnie tego magicznego czasu.

Gwiazdeczki DIY – czyli co zrobić jak twój budżet nie przewiduje kolejnych ozdób na choinkę. Wykałaczki, trochę muliny, klej i gotowe. Trochę niedbałe, ale dokładnie takie miały być, z przymróżeniem oka.

Jako, że z pracami manualnymi u mnie raczej.. średnio – pomagał Mąż – dobrze, że cierpliwy z niego człowiek 🙂

Tego Wam właśnie życzę na te Święta Bożego Narodzenia – cierpliwości i radości z przeżywania. A jeśli do przeżywania bardziej zainspiruje Was pięknie udekorowana choinka – tym bardziej będę się cieszyć. 

Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce!

O dekoracji domu na święta przeczytasz również w tym wpisie:

Dekoracje świąteczne